У пракси Основног јавног тужилаштва у Зајечару уочена је појава незаконитог држања оружја од стране наследника након смрти регистрованог власника оружја те се дешава да неко лице годинама држи ватрено оружје на незаконит начин. Указујем да је законским решењима предвиђено да у случају смрти власника оружја регистрованог код надлежног органа (Полицијска права Зајечар/Полицијска станица Књажевац/Полицијска станица Бољевац) потребно тај орган обавестити у року од 45 дана од дана смрти лица власника регистрованог оружја ради преузимања оружја. То чини лице код кога се регистровано оружје затекне, односно лица која су према Закону о наслеђивању наследници. Није битно ко од наследника обавештава полицијску управу јер се питање наслеђа касније решава у посебном поступку, а полицијска управа оружје чува до одређивања наследника. Тиме се избегава дилема у коју категорију оружја наслеђено оружје спада јер полицијски службеници на основу писане документације и прегледа оружја, а некад и путем вештачења, могу утврдити у коју категорију спада предато оружје и на основу тога упутити грађанина како да поступа у конкретном случају.
Ово је први корак који грађани требају учинити како би се испоштовао Закон о оружју и муницији. Након тога када се спроведе оставински поступак и када одређено лице по основу наслеђа стекне оружје из категорија „Б“ и „Ц“ (то су свако ватрено оружје – кратко, дуго, полуаутоматско, репетирајуће, једнометно, двометно, са олученим или са глатким цевима осим онеспособљеног ватреног оружја, старог оружја и његове модерне копије и минско експлозивних средстава аутоматског оружја и слично) дужно је да у року од 6 месеци од дана стицања поднесе захтев ради издавања оружног листа или захтев за регистрацију оружја, односно пријаву држања оружја. Наследник може то оружје у том периоду и да отуђи или онеспособи.
Истичем да је пракса да се након правноснажности решења о наслеђивању сматра да је оружје законито стечено и да је то једино важно за статус самог оружја. Међутим, ватрено оружје је под посебним режимом издавања дозвола и контроле и самим стицањем грађанин не испуњава захтеве из закона, већ је потребно да се изврши регистрација оружја, што подразумева утврђивање подобности за држање оружја кроз утврђивања испуњености законских услова везано за одређену категорију оружја. Дакле, након што сте постали наследник дужни сте да у року од 6 месеци од дана стицања поднесете захтев ради издавања оружног листа или другог захтева у зависности од категорије оружја. Тада се улази у управни поступак где се утврђује постојање услова да неко може држати одређену категорију ватреног оружја (здравствена способност, обављена обука у руковању оружјем и слично). По подношењу захтева утврђује се испуњеност тих услова и након тога врши се регистрација оружја и издаје одређени документ, нпр. оружни лист којим се утврђује право на држање оружја и која је за одређене категорије оружја ограничена на 5 година. Да би се избегле све недоумице око права на држање оружја најбоље је да се након смрти власника оружја грађани обрате полицијској управи како би се ближе обавестили о одређеној процедури везаној за ту материју. До тога долази касно, након истека рока од 45 дана, па некад чак и након више година. Такво држање оружја може се у одређеним случајевима сматрати и обележјем кривичног дела недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја из чл.348. КЗ или такве радње могу имати обележје прекршаја по Закону о оружју и муницији. Напомињем да по закону и муниција прати оружје, те је потребно приликом предаје оружја указати и на постојање муниције јер се и она предаје заједно са оружјем.
ЈАВНИ ТУЖИЛАЦ